Події осені учнів 6 класів

Багатою на різноманітні події видалася осінь 2018 року для учнів 6-А, 6-Б і 6-В класів. Спочатку був виступ музичного флешмобу на ліцейному святі, присвяченому Дню знань. Потім учні з великим задоволенням прийняли участь у святковій програмі «З днем народження, рідне місто» з нагоди відзначення дня м. Кременчука, яка відбулася 26 вересня 2018 року в актовій залі Кременчуцького ліцею №11 для мешканців мікрорайону.

28.09.2018 року шестикласники здійснили захоплюючу екскурсію по «гетьманському» маршруту до м. Чигирин Черкаської області, де боролися за незалежну українську державу. Саме у цих місцях зароджувалося козацтво. Тут знаходиться перша козацька столиця – столиця держави Богдана Хмельницького.

Чигирин, невелике місто в Черкаській області, було засноване у далекому ХVІ столітті. Його розквіт припав на час, коли він у 1648-1657 роках був гетьманською резиденцією легендарного Богдана Хмельницького. Потім Чигирин у якості резиденції обирали для себе й інші гетьмани: Виговський, Тетеря, Дорошенко. З 1648 по 1712 рік воно було центром Чигиринського полку. Тепер місто входить до складу національного історико-культурного заповідника «Чигирин».

Учні відвідали резиденцію Хмельницького. Мабуть, це найголовніша визначна пам’ятка міста. У цьому місці зібрано все найцікавіше, що пов’язане зі славетним гетьманом.  Первісна резиденція, на жаль, не збереглася: війська турків і татар зрівняли всю територію із землею. Але її повністю відтворили «з нуля» вже в наш час, у 2009 році. Тепер у комплексі є будинок охорони резиденції, канцелярія, скарбниця, оборонні стіни і навіть храм святих Петра і Павла.
Історія не проходить безслідно, і зараз основні визначні пам’ятки міста так чи інакше пов’язані з добою гетьманщини, козаччини, і боротьби за незалежність України. Сьогодні місто, в якому проживає майже 9 тисяч чоловік, не втрачає популярності: сюди щороку приїздить багато туристів.

Суботів – населений пункт, який прославився багатьма подіями, що відбувалися тут у різні часи його історії. Це мальовниче село на березі річки Тясмин, у якому живе близько 800 людей.На початку  ХVІІ століття селом володів шляхтич і козацький сотник Михайло Хмельницький. Після його трагічної загибелі син, Богдан Хмельницький, допоміг будівництву в Суботові двору-фортеці, а потім зробив палац своєю резиденцією. Але незабаром будівлю зруйнували польські війська. Село не раз передавалася із рук в руки, захоплювалося і руйнувалося ворогами. До кінця ХVІІІ століття Суботів був у складі Польщі, потім – у складі Російської Імперії. Увійшов Суботів в історію і повстанням жителів села проти нерівних умов виділення земельних ділянок. Сталася це подія у 1873 році, в той час, коли село входило до складу Російської імперії. Кажуть, повстання не на жарт стурбувало царську владу, і для його придушення сюди направили солдатський полк.

1657 року в Суботові був похований сам гетьман Богдан Хмельницький, але його гробниця не вціліла. Через кілька років польський воєвода Стефан Чарнецький спалив і пограбував Суботів, зруйнувавши при цьому гробниці Богдана і Тимоша Хмельницьких. Подейкують, що їхні тіла він наказав викинути на ринок. Археологічні розкопки і дослідження в 1970-х роках показали, що ні труни, ні тіла Хмельницького на цьому місці немає, проте ґрунт був не раз перекопаний.
З приходом радянської влади у церкві розмістили клуб, а пізніше використовували її в якості складу. Пізніше церкву реставрували.

Влітку 1843 року, а потім восени 1845 року село відвідав Тарас Шевченко. Тут він створив свої знамениті малюнки «Богданові руїни в Суботові», «Богданова церква в Суботові», «Чигирин із Суботівського шляху». У 1845-му, вже під час перебування на Полтавщині, Т. Г. Шевченко написав вірш «Стоїть в селі Суботові»:

Стоїть в селі Суботові
На горі високій
Домовина України,
Широка, глибока.
Ото церков Богданова.
Там-то він молився,
Щоб москаль добром і лихом
З козаком ділився...

На жаль, під час СРСР Іллінську церкву кілька разів закривали. Але з 1990 року вона знову відкрила свої двері для відвідувачів.

Надовго учні запамятають й дорогу до Трьох криниць – гідрологічної пам’ятки природи. Колодязі були викопані ще в за часів Богдана Хмельницького: з них пили коні.Та головна визначна пам’ятка села Суботів – це Іллінська церква. Саме вона зображена на зворотній стороні 5-гривневої купюри. Цю церкву почали будувати в 1653 році за особистим наказом і коштом Богдана Хмельницького в стилі бароко і ренесансу поряд з його володіннями.