Цікаві факти про українські банкноти

22 роки тому в гаманцях українців з'явилася нова національна валюта – гривня. Ця валюта стала гідною заміною купоно-карбованців.

Є припущення, що назва «гривня» походить від прикраси (гривни), яку виготовляли із заліза, бронзи, срібла, рідше – із золота і яка мала форму обруча. Зазвичай його носили на шиї (на «загривку»). Гривна вважалася предметом розкоші, і тому дозволити собі мати її могли люди високого достатку, причому прикрасу полюбляли як чоловіки, так і жінки. От чому гривна була відмітною ознакою князівської дружини, свідчила про належність до вищої знаті.

За іншою версією, гривня спершу означала голову худоби (гриву), що виконувала роль еквіваленту в процесі обміну.

У 1996 році, в період з 2 по 16 вересня, в Україні відбулася грошова реформа. Саме тоді гривня стала єдиним законним способом здійснення платежів в Україні. Обмін здійснювався за курсом 100 000 карбованців за 1 гривню.
Перші партії купюр зразка 1992 року були виготовлені на території Канади. Купюри зразка 1994 року друкувалися у Великобританії.

У наш час купюри друкують на спеціальній фабриці, яка належить Національному банку України. Її відкрили в 1994 році, оскільки необхідно було перенести виготовлення банкнот на власну територію.

Василь Лопата та Борис Максимов – це художники, які в 1991-1992 роках брали участь у розробці дизайну банкнот валюти нашої країни.

Протягом двадцяти років папір, що використовувався для виготовлення купюр, робили з бавовни. З 2017 року для створення грошей вирішили використовувати матеріал з волокнами льону, яких в складі паперу до 20%.

У системі захисту сучасної гривні приблизно 20 елементів, які не дозволять підробити банкноти. Такі запобіжні заходи можна порівняти із захистом, який використовується для виготовлення євро.

Кількість підроблених банкнот наразі мізерно мала. Зазвичай це купюри номіналом від 50, 100 і 200 гривень.

У грошовому обігу зараз знаходиться 9 номіналів купюр.
У червні 2018 року в готівковому обороті перебувало 2,8 мільярда банкнот, загальна сума яких перевищувала 360 мільярдів гривень.

В обороті переважають купюри, номінал яких становить 200 гривень – 575,4 мільйона штук. Це 20% від зареєстрованої кількості купюр.

На кожного громадянина України в середньому припадає 66 банкнот гривні різних номіналів.

Українська гривня була визнана однією з найкрасивіших і гармонійних валют в світі комісією з естетики Міжнародного фінансового банку в 2008 році. Також в число естетичних потрапили євро, американський і австралійський долар і болгарський лев.